Nocne lęki u dziecka – kilka cennych rad, które musisz poznać

poniedziałek, czerwca 19, 2017

Każdej mamie zależy na tym, by jej dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Zrobimy wszystko, by maluchom uchylić nieba. Kiedy coś je boli, wtedy szybko szukamy pomocy. Nic nie martwi tak bardzo, jak płacz dziecka. Każdej nocy czuwamy nad spokojnym snem malucha. Ten nie zawsze taki jest. Dziś chcę wam opowiedzieć o tym, jak sypia Olek i dlaczego odwiedziliśmy lekarza pediatrę.

Na forach internetowych znajdziemy wiele wpisów mam. Niestety, często nie są to spokojne i rzeczowe porady, a bardzo niegrzeczne wpisy. Wiecie, że ja nigdy nie narzucam nikomu swojego zdania, a po prostu dzielę się z Wami moją codziennością. Ta zaś nie zawsze jest różowa. Wszystkie wiemy, że dom sam się nie sprząta, a dzieci nie siedzą spokojnie. W sumie – czy tego byśmy chciały? Problemy i rozterki to też część naszego życia, a przecież jakoś musimy sobie radzić. Często pokazujmy tylko jasną stronę macierzyństwa, a pokoiki dziecięce zdają się być zamieszkane przez elfy, które wciąż sprzątają. Cóż, tak już jest, że chcemy pochwalić się tym, co jest ładne, ale pamiętajmy, że za każdym czystym pokojem kryje się mama, która posprzątała J. Po co o tym piszę? Chcę, byście wiedziały, że opowiadam Wam o tym, jak sama sobie radzę, ale nie upieram się, że mam rację. U mnie to działa, ale nigdy nie kłócę się z lekarzami i zawsze radzę, by pytać pediatrów. Ten przydługi wstęp ma Was wprowadzić do naszego świata, a właściwie naszych nocy z dziećmi.

Dlaczego sen jest ważny?

Dla rodziców sen ich dziecka jest niemal świętością. Wypoczęty maluch lepiej funkcjonuje, a i rodzice mogą wypocząć, gdy dzieci spokojnie śpią. Sen dziecka to także czas intensywnej regeneracji i spokoju. Podczas snu mózg konsoliduje ślady pamięciowe, czyli po prostu się uczy. W drugiej fazie snu, NREM (non rapid eyemovement) zwiększa się częstotliwość impulsów zwanych wrzecionami snu, które odpowiadają za lepszą pamięć i umiejętność klasyfikacji obiektów. W tym czasie spada ciśnienie tętnicze, zwalnia oddech i tętno, obniża się temperatura ciała. Dzieci, które mają wysoki poziom aktywności wrzeciona snu, mają też lepsze predyspozycje do organizowania wiedzy i uogólniania doświadczeń w czasie snu. W czasie snu mózg wydziela hormon wzrostu, który odpowiada za wzrastanie dziecka i za procesy naprawcze. Jeżeli dziecko źle sypia lub sen jest nieregularny lub często przerywany, to może to zaburzyć jego wzrost i rozwój. Podczas snu mózg się regeneruje i utrwala wszystko, czego maluch nauczył się w ciągu dnia. Bez wątpienia, efektywny wypoczynek to jeden z warunków prawidłowego rozwoju dziecka. Brak snu obniża także ogólną wydolność organizmu oraz przekłada się na pracę enzymów wątrobowych.

Co działo się u nas? Jak sypia Aleksander?

Pisałam o tym, że Olek nigdy nie miał problemów z brzuszkiem, a i ząbkowanie przechodzi w miarę bezboleśnie. Pojawiły się inne kłopoty. Synek zasypia szybko, ale po kilku godzinach budzi się z płaczem i nie można go uspokoić. Trudno to opisać, ale wyobraźcie sobie śpiące dziecko, które nagle budzi się i płacze tak mocno, że serce mamy krwawi. Olka nie można uspokoić, trzeba go nosić, przytulać i bujać, a pomaga to dopiero po kilkunastu minutach. Nie zrozumcie mnie źle. To oczywiste, że z miłością uspokajam synka, ale takie sytuacje bardzo mnie martwiły. Na początku myślałam, że śni mu się coś złego. W końcu i my czasami miewamy złe sny i budzimy się przerażeni. Kiedy trudno noce zaczęły się powtarzać, wtedy postanowiłam, że koniecznie muszę odwiedzić lekarza. Pani doktor wysłuchała mnie i zadała wiele pytań i stwierdziła, że Olek ma po prostu niespokojny sen.

Czym jest niespokojny sen u dziecka?

U dzieci mogą wystąpić dwa różne problemy ze snem: napadowy lęk nocny (nazywany także nocnym przerażeniem) i koszmary senne. W czasie napadu lęku nocnego dziecko wygląda na obudzone, ale nie ma z nim kontaktu. Umysł pozostaje w fazie głębokiego snu, a ciało reaguje na jego treść: dziecko często płacze i krzyczy z przerażeniem, ma otwarte oczy, czasem poci się, ma przyspieszony oddech i bicie serca. Właśnie tak było u nas. Ponieważ dziecko jest w fazie snu, nasze reakcje docierają do niego później. Właśnie dlatego trudno je uspokoić. Koszmary senne różnią się od lęków nocnych tym, że dziecko całkowicie się budzi i dopiero wtedy przeżywa lęk, jako reakcję na treść snu, który właśnie się zakończył. Może być przestraszone, niespokojne, potrzebuje przytulenia i uspokojenia. W naszym przypadku na pewno jest to niespokojny sen. Jak reagować? Koniecznie trzeba być przy dziecku. Jeżeli maluch nas nie odpycha, to możemy mocno go przytulić i kołysać. Pamiętajmy, że ten czas minie, gdy układ nerwowy dziecka przejdzie dany etap rozwoju.

Jak zapewnić dziecku dobry i spokojny sen?

Dziecko potrzebuje stałego rytmu dnia. Wieczorem raczej nie serwujmy maluchowi pobudzających zabaw. Zadbajmy o wieczorne rytuały, które wspólnie wypracujemy. Po zabawie posprzątajmy pokój i wspólnie przygotujemy łóżeczko. Olek wybiera ulubioną piżamkę i idziemy do łazienki. W tym czasie wietrzymy pokój, by sen był przyjemny. Kąpiel to jeden z rytuałów, który jest dla dziecka sygnałem, że zbliża się czas snu. Później przychodzi czas na wieczorne czytanie bajek, kołysankę i sen.

Co może nam pomóc?

Wyspane dziecko będzie aktywne, a maluch, który śpi za mało może być marudny. Nie gniewajmy się na pociechę – nikt nie jest szczęśliwy, gdy się nie wyspał, a dziecko nic na to nie poradzi. To my, rodzice, możemy mu pomóc. Co zrobić? Poza pilnowaniem rytuałów możemy wspomóc się preparatami wyciszającymi, które polecają lekarze i farmaceuci. Z zasady unikam podawania leków, gdy nie jest to potrzebne, ale komfort snu dziecka jest bardzo ważny, więc po co rezygnować z czegoś, co może pomóc. Zainteresował mnie specyfik, który ma naturalny skład i delikatne działanie, a jest nim Viburcol. Lek stworzono z myślą o dzieciach, które budzą się w nocy z powodu ząbkowania, bólów brzuszka czy lęków nocnych. Działa skutecznie, ale jest całkowicie bezpieczny. Olek śpi lepiej, a my jesteśmy spokojni. Wyspane dziecko jest radosne i szczęśliwe. Pamiętajmy, że z pewnością szybko sytuacja się poprawi, a my będziemy wspominać noce, gdy dziecko było tak małe, że mogliśmy wziąć je na ręce.

Spokojny sen dziecka to także spokojny sen rodziców. Wyspana mama ma więcej energii i cierpliwości, więc z większym entuzjazmem będzie ganiać po dywanie. Zadbajmy o noce maluszka, gdyż opłaci się to wszystkim. Śpijcie dobrze, mamy i maluszki!
Przeczytaj również

0 komentarze

Facebook

Prawa autorskie

Nie wyrażam zgody na kopiowanie zdjęć i tekstu, przetwarzanie (w całości lub części) bez mojej zgody. W przypadku nieuszanowania praw autorskich na podstawie art.78, art.81 Ustawy o Prawie Autorskim oraz prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994r. sprawa zostanie skierowana do odpowiednich organów.