5 najlepszych książek dla dzieci, które uwielbiam czytać swoim dzieciom

wtorek, maja 23, 2017

Wzruszające, zabawne, idealne do czytania na długie zimowe wieczory i przed snem. Książki, które warto mieć w dziecięcej biblioteczce. Książki, które z czystą przyjemnością czytam swoim dzieciom. 


Pamiętam czasy, gdy moja mama czytała mi bajki przed snem. Chociaż doskonale pamiętam, że wszystkie książki, które w tamtych czasach były na topie, mroziły krew w żyłach. Przyznasz mi przecież rację, że dla dziecka 5- letniego opowieść o babci, którą zjadł straszny wilk, nie mogły należeć do najprzyjemniejszych lektur? Zresztą, kto by się przejmował jakimś tam wilkiem, gdy następnego wieczoru słuchałam opowieści Muminków, z tajemniczymi czarnymi stworami w tle J
Obecnie literatura dziecięca zmieniła kierunek i moim zdaniem obecnie na rynku można kupić pouczające i zabawne książki dla naszych dzieci. Chętnie przedstawię ci 5 tytułów książek, które subiektywnie polecam i zaręczam, że wszystkie spodobają się twojemu dziecku. Pobudzą do refleksji, rozwiną wyobraźnię, nauczą odwagi, mądrości, a nawet udoskonalą język.

Książki dla dzieci, które czytam swoim dzieciom


1.   ,,Bajka o mysiej rodzinie’’ autor: Michael Bond.

Nowość w naszej biblioteczce, a od razu skradła serce dzieci. Nie tylko dzieci, gdyż osobiście jestem zachwycona historią, losami mysiej rodziny.
Domek dla lalek zamieszkuje sympatyczna i wesoła rodzinka myszek. Ich dni w domu przepełnione są radością, wzajemną miłością i szacunkiem. Pewnego dnia mysia rodzina traci swój największy dorobek- dach nad głową. Kolejne miesiące myszki zamieszkują w starej, zniszczonej szopie. W ciągu jednego dnia tracą wszystko, co najważniejsze…

Książka wzruszająca, a zarazem trudna. Trudna ze względu na przykrą sytuację, która spotkała całą mysią rodzinę. Cała historia jest ujmująca i na pewno prawdziwa. Moim zdaniem autor zaryzykował i przedstawił cudowny obraz odwagi i poświęcenia. Warto przeczytać ją wspólnie z dzieckiem i zapytać o spostrzeżenia po przeczytaniu lektury. Ta przykra sytuacja i zapadająca w pamięć historia całe szczęście kończy się dobrze.

2.  ,,Wakacje z Lawendynką’’ autor: Justyna Bajda

W domu z czerwonym dachem, z kotem i mamą mieszka mała dziewczynka o imieniu Natalia. Dziewczynka marzy, aby znaleźć swoją przyjaciółkę o imieniu Lawendynka. Poszukiwania trwają, jednak są one bezskuteczne. Gdy rodzina postanawia wyjechać na wakacje, wydarza się cud! Podczas podróży, Natalia zasypia i po chwili budzi się przy boku swojej przyjaciółki, która zabiera ją w swój fioletowy świat. Podczas spotkania dziewczynki zaprzyjaźniają się i przeżywają mnóstwo przygód.

Książka, którą pokochała moja córka. Niezwykle ciepła historia małej dziewczynki, która odnajduję swoją przyjaźń na długie lata. Książka opowiada głównie o przyjaźni, miłości i szacunku do drugiego człowieka. Historia Natalii i Lawendynki przede wszystkim wskazuje na to co powinno być w życiu najważniejsze: przyjaźń i miłość. Pięknie ilustracje malowane farbami przenoszą nas w świat wyobraźni.

 3.  ,,Złamałem trąbę’’, autor: Mo Willems

Pewnego dnia pewien uroczy słoń wpadł na genialną zabawę. Nie pomyślał jednak, że jego pomysł może stać się niebezpieczny i nieść ze sobą konsekwencję. Słoń Leon złamał trąbę. Swoją jakże zakręconą historię wypadku opowiada swojej przyjaciółce, śwince Malince.

Książka fantastyczna! Historia, która mogłaby się wydawać prosta, nie do końca przybiera taką formę. W tej ciekawej i humorystycznej opowieści przedstawiono kilka cennych zachowań, m.in.: cierpliwość, poczucie humoru, roztropność i dystans do samego siebie. Dodam również, że skłania do zachowania przez nas ostrożności i podjętych działań. Zabawne ilustracje wręcz wciągają, zachęcając tym do zapoznania się z następną stroną książki.

 4. ,, 7 nawyków szczęśliwego dziecka’’, autor: Covey Sean

Książka, w której w zabawny i pięknie zilustrowany sposób stworzono zbiór opowiadań, które przybliżają rodzicom i przede wszystkim dzieciom metodę na skutecznie działania. Dzięki głównym bohaterom z krainy Siedmiu Dębów dzieci poznają 7 prostych kroków, które uczą dobrych nawyków. Witek nauczy organizacji czasu, a Wandzia przypomni, dlaczego trzeba dbać o siebie. Książka wypełniona pięknymi ilustracjami z interesującą treścią i przekazem dla dzieci i ich rodziców.

5. Poeci polscy. Wiersze i wierszyki dla najmłodszych

W jednej książce opublikowano najwspanialsze wiersze znanych i ceniony autorów literatury dziecięcej, m.in. Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, Aleksandra Fredry, i wielu innych. Piękne, zabawne ilustracje, znane i cenione wiersze dla dzieci. Chociaż wszystkie wiersze w książce są już nam znane na pamięć, Pola bardzo często prosi o przeczytanie jednego, dwóch wierszyków właśnie z tej książki. Jeszcze ważny przykład, na to, że dobra literatura nigdy się nie starzeje.

5 książek, które Ci przedstawiłam zasługują, na wyróżnienie. Zatem zachęcam do wzbogacenia biblioteczki swojego dziecka. A może już macie, któryś z tytułów u siebie? ;) Chętnie poznam wasze ulubione książki dla dzieci. Podrzućcie w komentarzach, ciekawe tytuły.Regał na książki Wood shelf, z kolekcji Plus- Timoore
Daria

Przeczytaj również

0 komentarze

Facebook

Prawa autorskie

Nie wyrażam zgody na kopiowanie zdjęć i tekstu, przetwarzanie (w całości lub części) bez mojej zgody. W przypadku nieuszanowania praw autorskich na podstawie art.78, art.81 Ustawy o Prawie Autorskim oraz prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994r. sprawa zostanie skierowana do odpowiednich organów.