Jak oszczędzać- 8 sprawdzonych metod

czwartek, sierpnia 11, 2016

Pewnie nie raz zastanawialiście się co zrobić, żeby zaoszczędzić trochę grosza, zmniejszyć swoje wydatki oraz odłożyć sumę pieniędzy na czarną godzinę. Obecnie oszczędzanie wcale nie jest takie proste. Z dnia na dzień rosną ceny stałych opłat, ceny żywności oraz paliwa. Jak zmniejszyć swoje wydatki i płacić mniej? Co robić i jak oszczędzać?

oszczędzanie

Oszczędzanie- po co oszczędzać?

Razem z mężem od niedawna staramy się oszczędzać i zmniejszać swoje wydatki, po to aby móc nabyć to na czym bardzo nam zależy. Nasza przygoda z oszczędzaniem większych pieniędzy niż tradycyjnego piątaka do skarbonki zaczęła się, gdy zdecydowaliśmy się na zakup nowego domu. Duża inwestycja wiązała się z większymi finansami i jeszcze większym zaangażowaniem, żeby zaoszczędzić trochę pieniędzy i mieć na wypadek kruchych miesięcy. Pewnie dla wielu z Was oszczędzanie to naturalna czynność do, której zdążyliście się już przyzwyczaić. Zawsze podziwiam osoby, którym ta czynność weszła już w krew i nie myślą o tym jak o stałym obowiązku. I chociaż razem z mężem nigdy wcześniej nie byliśmy mistrzami w oszczędzaniu, obecnie jesteśmy dowodem na to, że jeśli tylko się chce, ma się cel i kilka cennych metod można zaoszczędzić pieniądze, które nie tylko zapewnią większe zaplecze finansowe, ale również będą jeszcze większą motywacją do dalszego działania. Mam dla Was 8 sprawdzonych metod jak oszczędzać, ciekawi? 

Osobne konto w banku bądź skarbonka 

Jeśli jeszcze nie macie osobnego konta w banku pomyślcie o jego założeniu, po to aby zaoszczędzone pieniądze przelewać na konto, które użytkujemy tylko w jednym celu. Obecnie dostępnych jest kilka banków, które oferują darmowe konta bankowe bez ponoszenia opłat za użytkowanie, na których można trzymać wszystkie swoje oszczędności i mieć większą gwarancję, że nie będzie się ich wydawać jak w przypadku trzymania pieniędzy w babcinej skarpecie :) Nie przekonuje Was założenie osobnego konta w banku? Zatem kupcie bądź samodzielnie z niepotrzebnego słoika zróbcie skarbonkę, do której będziecie odkładać pieniądze. W moim przypadku sposób ze skarbonką niestety się nie sprawdził,  naszą świnkę można było bez problemu otworzyć i pieniądze zamiast się mnożyć uciekały z każdym wyjściem do pobliskiego sklepu.

Zakupy przez internet

Jedna z najbardziej popularnych form oszczędzania w dzisiejszych czasach. Zakupy przez internet cieszą się duża popularnością. Robiąc zakupy przez internet oszczędzamy na czasie i pieniądzach. Korzystając z aktualnych promocji, darmowej dostawy za zakupy zdarza się, że płacimy mniejszą sumę niż w sklepach stacjonarnych. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest możliwość zakupów z dużych hipermarketach, gdzie wszystko zostanie doręczone na określony przez nas dzień i godzinę pod same drzwi domu. Warto również robić zakupy w aptekach internetowych gdzie można kupić naprawdę o wiele tańsze produkty niż w aptece stacjonarnej. Sama często robię zapas najpotrzebniejszych lekarstw i przy tym często zdarza mi się dodatkowo skorzystać z ciekawej promocji bądź darmowej wysyłki. Dla wieku rodzin zbliżający się początek września wiąże się z dużym wydatkiem, stąd warto skorzystać z możliwości tańszych zakupów tuż przed rokiem szkolnym również dla młodszych dzieci. Polecam zapoznanie się z ciekawą kampanią, pt. ,,Witaj szkoło'', gdzie wszystkie oferty, promocje i kody rabatowe zostały zebrane w 1 miejsce.

Kupony rabatowe

Kolejny bardzo popularny sposób jak oszczędzać pieniądze i płacić mniej za interesujący nas towar. Skoro dzięki kodom rabatowym mogę zapłacić mniej to dlaczego nie skorzystać? Po co przepłacać? Z zakupów w internecie korzystam od lat. Jeśli czegoś potrzebuję i chcę to nabyć wcześniej zaglądam na stronę internetową z kodami rabatowymi Kupon.pl w celu sprawdzenia czy akurat nie ma atrakcyjnej oferty, z której będę mogła skorzystać. Już kilka razy zdarzyło mi się zaoszczędzić trochę gorsza dzięki rabatom i promocjom dostępnych na tej stronie. Jeśli od września posyłacie swoje dzieci do przedszkola/ szkoły warto sprawdzić kod rabatowy Matras, który aktywny jest do 10 września, a także promocje 5-10-15 na modne  i dobre jakościowo ubrania dla dzieci. Myślę, że każdego rodzica ucieszą zakupy, na których można zaoszczędzić trochę pieniędzy. 

Zakupy na cały tydzień

Planowanie zakupów praktykuję już od dłuższego czasu i jest on jednym z najbardziej skuteczną metodą na oszczędzenie domowego budżetu. Zaplanowane menu na cały tydzień dla całej rodziny sprawia, że kupuję produkty, które są mi potrzebne i przy okazji nic nie ma prawa się zmarnować. Przeważnie swoją listę zakupów spisuję w piątek wieczorem i już w sobotę udaję się na ryneczek w celu kupienia świeżych owoców i warzyw, które wykorzystam w tygodniu. Dodam również, że udając się na zakupy z gotową listą produktów o wiele łatwiej jest mi wrócić do domu z produktami, które mam wypunktowane na liście i w moim koszu nie lądują produkty, które przy kasie mnożą kwotę do zapłaty. O wiele łatwiej i przyjemniej dla portfela :)

Informacje o promocjach 

Kolejny ciekawy sposób jak oszczędzać to przeglądania gazetek promocyjnych. Przeglądaj, analizuj, porównaj ceny we wszystkich sklepach, do których masz najbliżej. Oczywiście nie mam tu na myśli, abyście jechali pół miasta tylko po to, aby kupić o 5 groszy tańszy cukier, gdyż same przejechane paliwo będzie kosztować więcej. Jeśli natomiast potrzebuję mięsa mielonego na obiad i widzę, że za dwa dni jest ono tańsze o 15% kupuję w trakcie trwania promocji. Jeśli nie lubicie tych wszystkich papierowych gazetek proponuję zainstalowanie aplikacji, która pokazuję aktualne promocję w wybranych sklepach.

Newsletter

To elektroniczna forma wysyłania czasopisma za pomocą poczty elektronicznej. Wystarczy tylko w wybranych przez nas sklepach, w których najczęściej robimy zakupy, bądź czekamy na promocję w tym sklepie zapisać się do newslettera i czekać cierpliwie na ofertę z, której skorzystamy. Nie ukrywam, że jest to sposób na oszczędzanie, który jest jak ruletka. Bywa tak, że kupiony produkt, którym jesteśmy zainteresowani został właśnie przeceniony w sklepie gdzie zapisaliśmy się do elektronicznych powiadomień jednak towar został już przez nas kupiony po tradycyjnej cenie. Często jednak sklepy informują o przyszłych promocjach bądź wysyłają dodatkowe rabaty na asortyment w sklepie. Zero ryzyka więcej zysku i kasa zaoszczędzona! :)

Sprzedaż wszystkiego co niepotrzebne, bezużyteczne

Sprzedajcie wszystko czego co już niepotrzebujecie oraz macie pewność, że nigdy nie zostanie wykorzystane. Najlepszą opcją jest sprzedawanie na darmowych portalach, gdzie nie trzeba płacić prowizji od sprzedaży. Zapewne każdy z Was ma już za sobą czystki w szafie, książkach, zabawkach dzieci? Ciekawa opcja na zarobieniu pieniędzy, które możecie odłożyć czy też kupić coś nowego i potrzebnego. Fajnie czasami uzbierać pokaźną sumę z przedmiotów, ubrań, które od dłuższego czasu leżały na dnie szafy i zajmowały miejsce :)

DIY 

Przecież zawsze można zrobić coś samemu przy czym koszty będą niższe, a satysfakcja gwarantowana! Warto zatem poszukać w internecie inspiracji i wykonać coś z niczego. Dodatkowo w trakcie prac można zaangażować dzieci do pomocy, dzięki czemu uruchomią swoją wyobraźnie i kreatywność. Jeśli nie masz wystarczającej sumy na zakup nowych doniczek, zrób je sam! Wystarczy rolka szarego papieru, sznurek i doniczka w stylu skandynawskim jak znalazł! Do tej pory kombinowałam w pokoju Poli i razem z mężem sami zrobiliśmy biały, duży domek, kilka szafek i półki na książki, tym razem zamierzamy kupić na giełdzie staroci jakąś ciekawą komodę, biblioteczkę i ją odnowić. Na pewno koszty wyjdą mniejsze niż w przypadku kupna nowego mebla. Mamy naprawdę duże pole do popisu! Ja już w głowie tworzę myślę o nowych pomysłach, które czekają tylko na realizację.

A jakie są Wasze sprawdzone sposoby na oszczędzanie? 

Przeczytaj również

0 komentarze

Facebook

Prawa autorskie

Nie wyrażam zgody na kopiowanie zdjęć i tekstu, przetwarzanie (w całości lub części) bez mojej zgody. W przypadku nieuszanowania praw autorskich na podstawie art.78, art.81 Ustawy o Prawie Autorskim oraz prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994r. sprawa zostanie skierowana do odpowiednich organów.