Jak funkcjonalnie zaplanowaliśmy łączniki i gniazda elektryczne w naszym domu?

poniedziałek, sierpnia 22, 2016

Właściwe umieszczenie łączników i gniazd elektrycznych w pomieszczeniach sprawia, że w domu mieszka się wygodnie i bezpiecznie. W wielu domach instalacja elektryczna jest słabo zaplanowana, co sprawia duży problem w późniejszym użytkowaniu. Budowa domu, remont mieszkania to idealny moment na prawidłowe rozmieszczenie osprzętu elektrycznego.


Przez ostatnie kilka tygodni mieliśmy dylemat jak prawidłowo rozmiesić cały osprzęt elektryczny w każdym pomieszczeniu domu tak, aby zapewnić kwestię bezpieczeństwa, wygody i praktyczności. Wybrać rodzaj, model i kolor sprzętu, który będzie pasował do koloru ścian w pokojach. Korzystając z projektu domu, kilku cennych wskazówek oraz swojemu doświadczeniu udało się nam przekazać wszystkie ustalenia elektrykowi, który troszeczkę poprawił nasze założenia, jednak ostatecznie wszystko zostało zaakceptowane i obecnie prace elektryczne są już wykonane :)

Najważniejsze założenie, które obraliśmy

Naszym głównym założeniem i priorytetem przy rozmieszczeniu osprzętu była FUNKCJONALNOŚĆ. Od początku założyłam z mężem, że cała instalacja w domu będzie w stu procentach przemyślana tak, aby w przyszłości nie biegać po domu z przedłużaczami i kuć ściany w celu założenia nowego gniazda, co wiązałoby się nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale przede wszystkim niepotrzebnymi nerwami. Od samego początku ustaliliśmy, że zrobimy więcej gniazdek, z których będziemy korzystać latami. Z własnego doświadczenia przy remoncie mieszkania przekonaliśmy się już, że im więcej gniazdek w domu, tym sprawa z podłączeniem jakiegokolwiek drobnego sprzętu AGD jest prostsza. Większa ilość osprzętu umieszczonego w bezpiecznym miejscu zdecydowanie ułatwi nam funkcjonowanie i codzienne prace domowe.

Prosty schemat, dzięki któremu udało nam się prawidłowo zaplanować łączniki i gniazda

Razem z mężem zaczęliśmy od spisywania w zeszycie prawidłowego rozmieszczenia osprzętu w naszym dotychczasowym mieszkaniu. Zapisaliśmy miejsca, w których ulokowane są przez nas używane oraz miejsca, w których osprzęt okazał się całkowicie bezużyteczny. Dzięki temu uzyskaliśmy kilka ciekawych wskazówek, a także jasno wyszły wszystkie głupie błędy, które popełniliśmy przy rozmieszczaniu osprzętu elektrycznego podczas remontu mieszkania dwa lata temu. Oprócz swojego doświadczenia nasz elektryk podpowiedział nam kilka praktycznych rozwiązań i tak stworzyliśmy swój schemat, który ułatwił nam zaplanowanie gniazdek w nowym domu.

 • Korzystając z projektu domu, na czystej kartce papieru narysowaliśmy sobie każde z pomieszczeń w domu. Na kartach narysowaliśmy zarys każdego pokoju, w którym umieszczaliśmy wszystkie meble i dodatki, dzięki temu w prosty sposób mogliśmy zaznaczyć miejsca, w którym będą potrzebne gniazdka, np. do zasilenia domowych sprzętów. Nie ukrywam, że taki punkt łatwiej jest wykonać wtedy, gdy ma się już pomysł na urządzenie danego pomieszczenia. W kuchni gniazda elektryczne rozmieściliśmy według wysokości, w zależności od tego jakie urządzanie będą podłączone. Poszło to dość sprawnie, gdyż mamy już zaplanowane każde z pomieszczeń w domu. 
 • Rysując sobie zarys pokoi, narysowaliśmy wszystkie meble, które na pewno znajdą miejsce w pomieszczeniu i wówczas wykluczyliśmy umieszczenie gniazdek. Myślę, że nikt nie korzystałby z gniazdka, które zostanie zasłonięte przez szafę wnękową? 
 • Przy samych drzwiach, po przeciwnej stronie zawiasów drzwi, zaplanowaliśmy gniazdko, które będzie służyło najczęściej do podłączenia odkurzacza 
 • Oceniliśmy, ile urządzeń, np. w kuchni, może być podpięte pod jedno gniazdko i wówczas dla pewności dodaliśmy jedno gniazdko więcej 
 • Łączniki zaznaczaliśmy kolorem zielonym na ścianach w miejscach, do których będziemy mieli swobodny dostęp, głównie przy drzwiach wejściowych po stronie klamki, w odległości mniej więcej 15-20 cm od drzwi 
 • Na kartce zapisywaliśmy sobie ilości gniazdek, włączników i wszystkie ważne ustalenia

Rozmieszczenie gniazd w kuchni i łazience

W kuchni oraz w łazience przede wszystkim trzeba pamiętać o możliwości dostania się wody. W miejscach narażonych na obecność wilgoci zastosowaliśmy łączniki z uszczelniaczami oraz gniazdo bryzgoszczelne ze specjalną klapą, która uniemożliwi dostanie się wody do instalacji elektrycznej. Gniazda w kuchni umieściliśmy na różnych wysokościach, ze względu na podłączenie sprzętu AGD. W naszym przypadku zdecydowaliśmy się na więcej gniazdek, które umieściliśmy nad blatem roboczym 100-120 cm od podłogi po to, aby w przyszłości, np. nie denerwować się, że w tym samym czasie potrzebuję uruchomić dwa sprzęty, a nie mam na nie miejsca. Jedna ze ścian w kuchni będzie cała pod zabudowę, na której umieścimy lodówkę i piekarnik więc gniazdka zamontowaliśmy w rogu zabudowy.

Gniazda w łazience powinny być zamontowane w kilku bezpiecznych i funkcjonalnych miejscach. W łazience na górze montujemy długi drewniany blat z umywalką, przy której umieściliśmy kilka gniazdek, do których można podłączyć suszarkę, naładować maszynkę do golenia... W naszym przypadku pralka zostaje umieszczona w łazience, wobec tego gniazdko zamontowaliśmy w rogu ściany. Jeśli do łazienki wybraliście wannę z hydromasażem, pamiętajcie o jej zasileniu.

Rozmieszczenie gniazd w salonie

Salon to jedno z pomieszczeń, które od samego początku wiedzieliśmy jak będzie urządzone. Nasz salon ma ponad 37 metrów i jest podzielony na 3 strefy (strefa jadalniana, strefa wypoczynkowa i strefa telewizyjna), wobec tego musieliśmy starannie przemyśleć ich rozmieszczenie. Staraliśmy się, aby gniazda w każdej ze stref salonu umożliwiały nam wygodne i bezpieczne korzystanie. W pomieszczeniach, gdzie wydzielone są strefy zawsze trzeba montować więcej gniazdek. Zasada głosi, że na każde 5 metrów pomieszczenia powinno znaleźć się jedno gniazdko. W strefie telewizyjnej zaplanowaliśmy ramkę wielokrotną, w której umieszczone zostanie gniazdo wtyczkowe, antenowe i teleinformatyczne. W strefie wypoczynkowej- dwa podwójne gniazda np. do podłączenia lampy podłogowej. Natomiast w strefie jadalnianej, na wysokości 0,3metra od podłogi zamontowaliśmy jedno gniazdo podwójne.

Rozmieszczenie gniazd w gabinecie i pokojach dziecięcych

W tych pomieszczeniach założyliśmy, że zaplanujemy po trzy-cztery gniazdka w odległości 50-100 cm od każdego rogu pomieszczenia tak, aby wygodnie było podłączyć lampy stojące i biurowe. Dodatkowo chciałam, aby jedno z gniazdek w gabinecie było przeznaczone do podłączenia żelazka, gdyż w domu nie posiadamy pralni i suszarni. W pokoju dzieci, na ścianie, gdzie w przyszłości stanie biurko, zaplanowaliśmy gniazda wtyczkowe i komputerowe. Warto również wspomnieć, że włączniki w pokojach dziecięcych umieściliśmy ciut niżej, na wysokości 90-100 cm tak, aby bez problemu nasze maluchy mogły włączyć światło.

Rozmieszczenie gniazd w sypialni

Sypialnia to niewątpliwie drugie pomieszczenie, zaraz po salonie, gdzie tworzymy strefę wypoczynkową. To właśnie w sypialni często umieszczony zostaje telewizor, aby wieczorową porą obejrzeć film. Poza tym w pomieszczeniu często korzystamy z tabletu, laptopa, słuchamy radia lub podłączamy telefon komórkowy. Symetrycznie po obu stronach łóżka umieściliśmy dwa gniazda dla lamp nocnych, radia i ładowarki komórkowej. Razem z mężem zdecydowaliśmy się, że w naszej sypialni z czasem pojawi się nieduży telewizor, więc na etapie stanu surowego zaplanowaliśmy gniazda antenowe.

Rozmieszczenie gniazd w korytarzu i przy schodach

Korytarz nie jest dużym pomieszczeniem. Na jednej ze ścian będzie zamontowana szafa wnękowa, stąd zdecydowaliśmy, że jedno gniazdko w zupełności nam wystarczy. Przy schodach zaplanowaliśmy po jednym gniazdu na górze i dole.

Czym kierowaliśmy się przy wyborze łączników i gniazd?

 •  solidnie wykonaną konstrukcją
 •  sprawnym montażem
 •  funkcjonalnością
 •  walorami estetycznymi
 •  rozsądną ceną 

Jaki model łączników i gniazd wybraliśmy do naszego domu?

Jeszcze przed wyborem konkretnego producenta osprzętu elektrycznego ustaliliśmy, że decydujemy się na wybór łączników i gniazd w jednolitym, białym kolorze w całym domu. Wybierając kolor chcieliśmy, aby wszystkie pomieszczenia były spójne i nie różniły się żadnym, nawet najmniejszym dodatkiem. Osprzętu do domu szukaliśmy w sieci. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na markę Karlik. Wybraliśmy serię DECO  , która spełnia wszystkie nasze oczekiwania, począwszy od desingu, jakości wykonania, po najważniejsze- bezpieczeństwo i cenę.


Cała seria posiada ramki do poziomowego i pionowego montażu mechanizmów, bogaty wybór kolorów jak i metalicznych, bogaty wybór kolorów ramek i mechanizmów, ciekawy rodzaj ramek wykonanych z efektem szkła oraz wszystkie typy gniazd, których potrzebowaliśmy, również multimedialnych. Cały czas zastanawiam się,  czy nie zamówić jeszcze włącznika w pudrowym różu do pokoju Poli tak, aby nadać malutki akcent dekoracyjny. Instalacja już jest, teraz tylko musimy poczekać na montaż łączników i gniazdek, które wybraliśmy

Przeczytaj również

0 komentarze

Facebook

Prawa autorskie

Nie wyrażam zgody na kopiowanie zdjęć i tekstu, przetwarzanie (w całości lub części) bez mojej zgody. W przypadku nieuszanowania praw autorskich na podstawie art.78, art.81 Ustawy o Prawie Autorskim oraz prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994r. sprawa zostanie skierowana do odpowiednich organów.