Czy kultura ma wpływ na pomyślny przebieg porodu?

poniedziałek, grudnia 14, 2015

 W różnych miejscach na świecie co sekundę rodzi się czworo dzieci, zaś każdego roku pojawia się wśród nas aż 135 milionów nowych mieszkańców globu. Ciąża i poród są procesami naturalnymi i dotyczą większości kobiet, bez względu na kolor skóry, czy narodowość, jednak jak się okazuje kultura w której maluszek przychodzi na świat ma ogromne znaczenie na przebieg porodu.
 W zależności od miejsca zmieniają się dostępne medyczne udogodnienia, warunki panujące w szpitalu, a przede wszystkim sposób myślenia rodzących kobiet. Różni się ich stosunek do znieczulenia, cesarskiego cięcia, roli ojca w trakcie połogu. Żadne ze stanowisk nie jest lepsze, czy gorsze, ale pokazuje jak warunki klimatyczne, materialne i kulturowe wpływają na podejście do porodu i zmieniają jego przebieg. Nowa seria Nat Geo People „Czworo niemowląt na sekundę ”, dzięki szerokiej perspektywie – zdjęciom kręconym w różnych częściach globu, w ciekawy sposób obrazuje wspomniane różnice.
 Będąc w ciąży przeszukujemy Internet, fachową prasę i książki,  by poznać każdy przypadek i być przygotowaną na każdą okoliczność. Wybieramy szpitale, położne, najlepszą z możliwych wyprawek, termin porodu, by zabezpieczyć zdrowie maluszka i swoje. A są miejsca na świecie gdzie brak interwencji medycznej podczas porodu jest uznawane za znak szczęśliwego i zdrowego życia.

 W zimowy wieczór, gdy dzieci już śpią, warto znaleźć chwilę dla siebie i niemal z pierwszego rzędu podziwiać toczącą się w sali porodowej unikalną dla każdego malucha historię narodzin, warunkowaną zarówno przez dostępne udogodnienia, jak i zwyczaje kulturowe. W serii, która swoją premierę ma jutro, 15 grudnia, o godz. 21, zobaczymy cud narodzin i emocje z nim związane widziane z perspektywy pacjentek, ich pociech i pracowników oddziałów położniczych w Australii, Niemczech, Wietnamie i na francuskiej wyspie Reunion.
 
 Razem z Nat Geo People przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym do wygrania są 3 zestawy, składające się z filcowej torby, notesu i książki Cook Book for Kids (w języku angielskim).
Wystarczy, że w  komentarzu pod postem udzielcie króciutkiej odpowiedzi: ,, Czy poród to według Ciebie obawa czy radość?''
Spośród komentarzy wybiorę 3 najciekawsze odpowiedzi. Konkurs trwa do 20.12.2015


***wpis powstał przy współpracy z National Geographic

WYNIKI! 
Nagrody ufundowane przez Nat Geo People otrzymują: Kasia Balbus, Klaudia Papuga oraz Martyna Wajcht.
Serdecznie gratulujemy i czekam na kontakt :)

Przeczytaj również

0 komentarze

Facebook

Prawa autorskie

Nie wyrażam zgody na kopiowanie zdjęć i tekstu, przetwarzanie (w całości lub części) bez mojej zgody. W przypadku nieuszanowania praw autorskich na podstawie art.78, art.81 Ustawy o Prawie Autorskim oraz prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994r. sprawa zostanie skierowana do odpowiednich organów.