A ty czytasz bajki swojemu dziecku? Wygraj lalkę i książkę z bajkami Ever After High

czwartek, grudnia 24, 2015

        ,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.''

Wisława Szymborska

 Będąc mamą dwójki maluszków doskonale zdaję sobie sprawę jak ważne jest czytanie bajek dzieciom. Jak wpływa na ich rozwój oraz wyobraźnię. Wieczorne czytanie bajek na dobranoc powinno stać się jednym z najważniejszych obowiązków każdego dnia.
Wystarczy spośród wszystkich dostępnych pozycji na półce wybrać z maluszkiem bajkę, którą chce abyśmy mu przeczytali, zapalić delikatne światło i przenieść się ze swoim malcem w niesamowita przygodę! 

 Kocham czytać książki. Kreować i wyobrażać sobie postacie z którymi zaprzyjaźniam się w książce i sytuację, które często później analizuję. Przy książce czuję się odprężona. Przeżywam z autorem książki, każdy rozdział, który tworzy niepowtarzalne napięcie. Na swoje ulubione tytuły znajduję czas przeważnie w weekend, gdy w domu jest mąż, który przejmuję prawie wszystkie domowe obowiązki. Wtedy spokojnie mogę napić się ciepłej herbaty, okryć ciepłym kocem i odciąć na kilka godzin trzymając w dłoniach ciekawą książkę.

W tygodniu do moich obowiązków należy wieczorne czytanie bajek dzieciom. I chociaż Olek skończył dopiero pół roku staram się, aby czerpał z tego radość i powolutku zrozumiał, że ten Nasz wieczorny rytuał należy do przyjemnych i ważnych.
Pola często sama wybiera książki, które chciałaby abym jej przeczytała. Spośród książek wybiera tą, która zaciekawi ją okładką, rysunkami w środku, jest nowa na półce bądź przypadkowo wpada jej w rączki :) 
Wieczorne czytanie bajek uspokaja moje maluchy, pozwala zasnąć spokojnie. Pola lada dzień skończy 3 latka, więc jest świadoma treści którą jej czytam, wsłuchuję się w historię opowiadania i często zadaje pytania związane z historią bajki. Zdarza się tak, że wybieramy kilka bajek, gdyż Pola  uwielbia ten Nasz czas, gdy leżąc już w łóżku przy zapalonej lampeczce, wtulając się w moje ramię czytam jej bajki. Słucha, przygląda się obrazkom i powolutku zasypia. Zasypia spokojnie, delikatnie mrucząc sobie pod nosem... 
Wiem, że czytając bajki na dobranoc rozwijam w swoich dzieciach wyobraźnię, uczę ich samodzielności i razem odkrywamy historię, które chce przekazać nam autor książki.

 Czytając bajki przekazuję im ogrom wiedzy, zasady którymi powinni kierować się w życiu, oraz naprowadzam ich jak wygląda różnica między dobrem a złem. Wyobraźnia dziecka jest czymś pięknym, a dzięki czytaniu książek razem możemy stworzyć swój obraz, który chcemy zobaczyć i przypisać mu kawałek swojej osoby. Mam cichą nadzieję i liczę na to, że gdy moje dzieci będą już dorosłe odziedziczą po mnie miłość do czytania książek i każdego wieczoru będą czytać bajki na dobranoc swoim dzieciom rozczulając się przy tym i przyglądając emocjom jakie się tworzą przy każdej przeczytanej książce. 

 W nowej powstałej kampanii #czytajmy bajki, którą wspiera młoda polska gwiazda, Natalia Szroeder, opowiada ekspert kulturoznawca Jacek Wasilewski. Zachęcam do przeczytania notki prasowej z której dowiecie się, jak ważne jest czytanie bajek dzieciom oraz jak wpływa na ich rozwój, a także jakie wartości przekazać dziecku. 
 ,,Czytanie bajek rozwija dziecięcą wyobraźnię, uczy samodzielności i wytrwałości w odkrywaniu świata oraz w nietuzinkowy sposób przekazuje najważniejsze wartości i zasady, jakimi powinniśmy kierować się w codziennym życiu. Organizowana przez markę Ever After High kampania edukacyjna #czytajmybajki skierowana do rodziców i dzieci ma na celu pokazanie korzyści płynących z czytania bajek oraz zachęcenie do tego najmłodszych.

Akcja #czytajmybajki nawiązuje bezpośrednio do założeń marki Ever After High, która poprzez nadawanie nowego sensu klasycznym opowieściom, zachęca dzieci i młodzież do budowania wiary we własne możliwości.
Kampania stworzona została z myślą o rodzicach i ich dzieciach. Jej celem jest propagowanie  wiedzy o korzyściach płynących z czytania bajek: zarówno samodzielnego, jak i wspólnie z dorosłym. Dzięki poznawaniu baśniowych historii, dzieci uczą się koncentracji, wzbogacają wiedzę o świecie oraz przyswajają uniwersalne wartości i zasady. Bajkom najmłodsi zawdzięczają także rozwój takich cech charakteru, jak wrażliwość, pewność siebie i kreatywność.
O korzyściach płynących z czytania bajek mówi dr hab. Jacek Wasilewski – kulturoznawca z UW, prywatnie ojciec trójki dzieci:

Konkretny zysk z czytania bajek
Najpierw przyjrzyjmy się samej czynności: dajemy bliskość dziecku. Tego nie da się zlecić komuś innemu. Druga rzecz – mały rytuał, którego powtarzalność daje poczucie stabilności. Dlatego dzieci chcą czytać te same bajki, tak jak dorośli chcą obchodzić te same święta. Oglądając czytających rodziców na animowanych filmach i tych przy swoim łóżeczku, dziecko upewnia się, że tak ma być na świecie i że u niego w domu też jest bajkowo.
Ale czytanie to nie tylko wyciszenie czy nieudane próby uśpienia – może to być też dobra zabawa. Gdy czytamy tę samą bajkę po raz enty, możemy ją czytać co drugi wyraz, możemy dodawać pytania, możemy też pozwolić dziecku skończyć tę historię inaczej. Tu się zaczyna prawdziwy kontakt, prawdziwa dyskusja, a nie tylko: „czy umyłeś ręce?” i „pocałuj ciocię, bo wychodzi”. Potem już będzie gimnazjum i o ten kontakt będzie dużo trudniej, więc lepiej nie przespać tego momentu.
Teraz przyjrzyjmy się treści. Bajki, które płyną głosem rodzica, przekazują wiedzę o świecie. O tym, że dobro zwycięża. O tym, że mali bohaterowie, których nikt nie uważa za gigantów rozumu i siłaczy, mogą osiągnąć to, czego nie udaje się starszym dorosłym. To daje mnóstwo życiowej nadziei. Druga kwestia – bajki pomagają przezwyciężać lęki – kiedy potwory i strachy pokonuje bohater bajki, to utożsamiające się z nim dziecko też wygrywa. Zupełnie jak z reprezentacją piłkarską u dorosłych – oni grają, my wygrywamy. Poznając to, czego boi się bohater bajki, dziecko może nie wprost porozmawiać o swoich lękach i poradzić sobie z nimi.
Czytanie bajek to przekazywanie wiedzy o tym, jaki jest świat i położenie fundamentów pod opowieści dzieci o ich życiu w przyszłości. Mistrz tenisa, któremu nie czytano bajek szybciej się zagubi i załamie, niż ten, który wie, że Tomcio Paluch w końcu wychodzi na prostą.

Samodzielne czytanie, czyli własny, kreatywny świat
Samodzielne czytanie bajek pozwala na stworzenie własnego, wyjątkowego świata wyobraźni, którego jest się niepodzielnym władcą. Jest to zarówno twórcze, jak i rozwijające. Buduje się poczucie samodzielności i kompetencji – że sam umiem, sam mogę odkryć, co tam się stało na końcu historii…
No i ostatnia sprawa – od bajki już krótka droga do teatru, do tworzenia pociągających wizji, do zarządzania własnym zamkiem, czy np. własnym księstwem przemysłu lekkiego. Bajki uczą, że przeszkody dają się pokonać. To dzisiaj, w zmieniającym się tak szybko świecie, chyba najważniejsza wiedza.

W ramach kampanii #czytajmybajki, dzieci w całej Polsce uczestniczyły w bezpłatnych warsztatach językowych, wzbogaconych kreatywną zabawą. Wspólne czytanie bajek i inspirujące rozmowy o losach ich bohaterów, oprócz aktywnej nauki języka angielskiego, miały na celu pobudzenie dziecięcej wyobraźni i zachęcenie do samodzielnego sięgania po bajki. Akcję wsparła wokalistka Natalia Szroeder, ambasadorka marki Ever After High, która włączyła się do twórczej zabawy i opowiedziała dzieciom o korzyściach płynących z czytania baśniowych historii.
Spotkania cieszyły się ogromnym powodzeniem. Empik school i Ever After High przygotowują aktualnie kolejny etap kampanii - serię bezpłatnych warsztatów w postaci specjalnych lekcji, które przeprowadzone zostaną w wybranych szkołach podstawowych w całej Polsce.
Ever After High to należąca do firmy Mattel seria lalek, książek i animowanych filmów, opowiadająca o losach potomków postaci znanych nam z klasycznych bajek, m.in. córki Królewny Śnieżki czy Kopciuszka, którzy uczęszczają do jednego liceum. Ponieważ nie wszystkie dzieci popularnych bajkowych bohaterów godzą się na kontynuowanie losów swoich rodziców i chcą budować własną historię, swoim postępowaniem uczą dzieci pewności siebie, inspirują do poszukiwania swojego przeznaczenia i udowadniają, że ustalony porządek nie musi oznaczać końca marzeń.'' 


KONKURS!
 Napisz w komentarzu pod postem dlaczego warto czytać dziecku bajki i wygraj lalkę Ever After High z najnowszej kolekcji Kraina Czarów oraz książkę z bajkami dla swojej pociechy :)
Na Wasze odpowiedzi czekam do 3 stycznia 2016. 
*Do wygrania jedna z lalek pokazanych na grafice.


Powodzenia!

WESOŁYCH, SPOKOJNYCH ŚWIĄT KOCHANI! :)

WYNIKI! 
Lalka Ever After High oraz książka z bajkami wędruje do Pani Teresy Piróg!
Gratuluję serdecznie wspaniałemu zaangażowaniu! :)

Przeczytaj również

0 komentarze

Facebook

Prawa autorskie

Nie wyrażam zgody na kopiowanie zdjęć i tekstu, przetwarzanie (w całości lub części) bez mojej zgody. W przypadku nieuszanowania praw autorskich na podstawie art.78, art.81 Ustawy o Prawie Autorskim oraz prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994r. sprawa zostanie skierowana do odpowiednich organów.