Szczery dotyk

środa, listopada 26, 2014

  Każda matka uwielbia przytulać, dotykać, głaskać swoje dziecko. Identycznie jest u dzieci, które uwielbiają nasz dotyk, naszą czułość.  Niemowlęta pragną być głaskane, dotykane, masowane, całowane. Dla każdego dziecka najważniejsza jest bliskość rodzica, bezpieczeństwo. Na podstawie obserwacji reakcji maluszków, rodzice są w stanie lepiej i szybciej sprawować nam nimi opiekę. 
Tak naprawdę, nie do końca każdy z Nas zdaje sobie sobie sprawę jak ogromne znaczenie ma zwykły dotyk na kształtowanie więzi między dzieckiem a rodzicem. 
  Każda czynność wykonywana przy dziecku wzmacnia naszą więź, daje ogromne poczucie miłości, której dziecko potrzebuję od samego poczęcia. 
Dotyk powinien być ciepły, delikatny, pełen uczucia. To dzięki niemu, możemy okazać jak bardzo darzymy się uczuciem. Przytulanie dzieci jest bardzo ważne. Dziecko, które jest przytulane, głaskane czuje Naszą miłość, jest pogodne a przede wszystkim szczęśliwe. 
 Jak ważny jest dotyk? Jak często powinniśmy przytulać swoje dzieci? Ile czasu im poświęcać? 
Na te pytania znajdziecie odpowiedź w piątym artykule dr n. hum Justyny Korzeniewskiej, która po raz kolejny przygotowała ciekawy artykuł dla Fisher Price, który prowadzi kampanię ,,Pobawmy się", której celem jest przypomnienie, uświadomienie rodzicom, że najważniejszym elementem rozwoju dziecka jest zabawa. Do kampanii przyłączyły się znane, lubiane mamy, m.in: top modelka Kamila Szczawińska, dziennikarka Beata Sadowska, prezenterka Karolina Malinowska oraz niedawno do tak zacnego grona dołączyła popowa wokalistka Magdalena Steczkowska. 


,,DOTKNIJ MNIE''

,,  Luksus kojarzy się z cudownymi wrażeniami dotykowymi np. delikatnością jedwabiu, miękkością kaszmiru, ciepłem pereł. To podkreśla wyjątkowość zmysłu dotyku w doświadczeniu człowieka. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, dla których ciepły dotyk bliskiej osoby to luksus, gwarantujący im prawidłowy rozwój. Dotyk zawiera się w każdej czynności wykonywanej przy dziecku – w jego kąpaniu, przebieraniu, karmieniu. Natomiast ten, który ma pomagać mu w rozwoju musi mieć odpowiednią jakość.
Możliwość doświadczania dotyku rodzica i własnego dotykania dobrej jakości zabawek daje dziecku szansę na pełny prawidłowy rozwój. Do stymulacji rozwoju poprzez dotyk można wykorzystać kąpiel, czynności pielęgnacyjne i ubieranie, a przede wszystkim wspólną zabawę. Dzięki przytulaniu, dotykaniu, masowaniu, głaskaniu itp. można również wzmacniać więź z dzieckiem. Ciepły dotyk daje dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz buduje zaufanie do najważniejszych w jego życiu osób.
  Żeby dotyk był źródłem pozytywnych wrażeń i aby stymulował rozwój dziecka, rodzic musi dopasować typ i intensywność swojego dotyku do jego nastroju, zainteresowania i stopnia pobudzenia. Dziecko uczy się wtedy okazywać swoje zadowolenie z tego, że jest dotykane i przytulane, poprzez patrzenie na rodzica, dopasowywanie swego ciała do jego dotyku, okazywanie radości i ożywienia. Ważne, aby ruchy rodzica były spokojne, płynne, delikatne, ale obejmujące jednorazowo całą partię ciała (np. głaskanie pleców od karku do okolicy krzyżowej jednym płynnym ruchem).
  Pierwszą zabawą dotykową z dzieckiem jest wykorzystanie odruchu chwytnego noworodka poprzez „podawanie” mu do dłoni swojego palca, na którym może zaciskać paluszki. Jest to niezwykle emocjonalny gest dla rodzica i dziecka, dlatego najwięcej zdjęć ilustrujących okres noworodkowy ukazuje ten właśnie wyjątkowy moment. Ponadto przyspiesza to moment „otwarcia dłoni”, który następuje około 3 m. ż. oraz przygotowuje do intencjonalnego chwytania, czyli dalszego rozwijania dotyku.
  W każdej sytuacji, w której rodzic może trzymać rączkę malucha w swojej dłoni, dostarcza sobie i jemu dużo przyjemności i pomaga mu w rozwoju. Jeśli subtelnie zaciśnie jego rączkę pomiędzy swoimi dłońmi albo będzie delikatnie masował lub zginał każdy paluszek a na koniec uciskał wnętrze jego rączki swoim kciukiem - wyraz błogości na twarzy maluszka gwarantowany. Zabawy paluszkowe (tzw. „kosi – kosi”) to odpowiedź na autentyczną potrzebę dziecka. Jak bardzo to lubi widać, gdy wkłada rączki do ust opiekuna i śmieje się radośnie, gdy on je nie tylko całuje, ale też zaciska między wargami. Równie dobrze maluch reaguje na odwrotną sytuację, kiedy to palce rodzica wędrują po jego ciele, zatrzymując się w określonych punktach, masując je i łaskocząc, czyli dając mu odczuć tzw. dotyk punktowy. Uzupełnieniem tego są zabawy ze wskazywaniem części ciała dziecka. Dotykanie rączką dziecka jego główki z pytaniem „gdzie masz głowę?” to ciekawe doświadczanie jednocześnie dotyku rodzica i własnego.
  Dotyk staje się doświadczeniem nie tylko zmysłowym, ale również głęboko osobowym, kiedy maluszek może w trakcie kontaktu obserwować rodzica w pozycji „twarzą w twarz”, a on dotykając i głaszcząc dziecko mówi do niego i obserwuje jego reakcje. Musi jednak robić przerwy pomiędzy jednym zdaniem a drugim, pozwalające dziecku zareagować (np. uśmiechem). Dzięki temu ono uczy się odpowiadać na głos, poprzez grymas zadowolenia na twarzy, poruszanie rączkami, celowe patrzenie na twarz mówiącego i ogólne ożywienie. Takie interakcje to wysiłek dla dziecka dlatego należy mówić do niego, kiedy jest wypoczęte i aktywne. Zachęca to dziecko do interakcji z osobą znaczącą, w tym kontaktu wzrokowego, co jest podstawą rozwoju bardziej złożonych interakcji społecznych w przyszłości.
  Kiedy dziecko już samodzielnie chwyta i dotyka różne przedmioty, rodzic może się włączyć w te zabawy, czyniąc je pełniejszymi i bardziej rozwojowymi. Pierwsze jego zadanie to podawanie zabawek, które ono celowo wyrzuca żeby obserwować ciekawe dla niego zjawisko „jest – nie ma”. Naprzemienne naciskanie piszczków i szeleścików w zabawkach oraz badanie różnych faktur tworzyw z jakich są wykonane to wspaniała nauka eksploracji świata dostępnego poprzez dotyk. Po wielu takich miłych doświadczeniach dotykowych maluch chętniej zabierze się do manipulowania zabawkami i przedmiotami oraz będzie zainteresowany nauką, bo od dawna przeżywał przyjemność bycia odkrywcą. "

Marka Fisher Price oferuję bogatą ofertę zabawek, które rozwijają bliskość z dzieckiem. Do stworzenia ciepłej, miłej atmosfery, bardzo potrzebnej w tak intymnym kontakcie między rodzicem a maluszkiem przydadzą się: 
 Mega mata- dziecko może leżeć na brzuszku, na wznak jak tylko mu wygodnie, bawiąc się przy tym zabawkami takim jak: rybka do gryzienia, dzwoniący pluszowy krab, lustereczka i wiele innych. Żywe kolory, wzory 
oraz mnóstwo zabawy. 

Świecący słonik uspokajacz - dzięki wydobywanym ze słonika dźwiękom szumu,  maluszek może się uspokoić, wyciszyć, poczuć bezpiecznie oraz komfort.Przyjaciel z książeczką- małpka- książeczka, która dzięki swoim szeleszczącym stronom przykuwa uwagę maluszka. 
Muzyczna małpka- mięciutka małpka z której wydobywa się łagodna muzyczka, która relaksuje i wycisza maluszka. 

  Każde dziecko potrzebuję dotyku. Prawdziwego, ciepłego, szczerego dotyku swojego rodzica. Pamiętajcie, że to do Nas rodziców należy szczęście dziecka. Kochane dziecko to szczęśliwe dziecko!

Daria.

Przeczytaj również

0 komentarze

Facebook

Prawa autorskie

Nie wyrażam zgody na kopiowanie zdjęć i tekstu, przetwarzanie (w całości lub części) bez mojej zgody. W przypadku nieuszanowania praw autorskich na podstawie art.78, art.81 Ustawy o Prawie Autorskim oraz prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994r. sprawa zostanie skierowana do odpowiednich organów.